מחפשיםפרקטים
?
קחו הצעת מחיר מנבחרת זמן לבנות

או התקשרו לרונה
052-9788411
info@timetobuild.co.il

פנייתכם התקבלה בהצלחה
ניצור עימכם קשר בהקדם!

 

 

פרקטים, המדריך: איזה סוגי פרקטים קיימים ומה השוני ביניהם?

 

מה הם סוגי הפרקטים המשווקים בישראל? מה מאפיין כל סוג ומה הם היתרונות והחסרונות הנלווים להצבת פרקטים כמשטחי ריצוף?  כל מה שצריך לדעת על פרקטים במדריך שלפניכם.

בחירת דלתות פנים

 

איזה סוגי פרקט קיימים ובמה כדאי להשתמש

בשנים האחרונות הפכו משטחי הפרקט לאחד מפתרונות החיפוי האוהבים ביותר על הציבור הישראלי, וזאת הודות למראה היוקרתי והמרשים המושג באמצעותם. כיום, משווקים בישראל מספר סוגים של פרקט ובשורות הבאות תוכלו למצוא מידע מורחב אודות כל אחד ואחד מהם.

 

פרקטים

פרקטים מעץ מלא

פרקט מעץ מלא הינו פרקט המורכב מעץ טבעי וגושני אשר איננו מעובד. פרקטים אלו מיוצרים לרוב מעץ האלון, עץ הדובדבן ועץ בוק. הם מתאפיינים בין היתר במראה יוקרתי ואלגנטי ומהווים אמצעי חיפוי אידיאלי המבודד מפני חום וקור. המראה הטבעי של הפרקט מעניק לחלל המגורים בו הוא מותקן אווירה כפרית, חמימה ונעימה, והוא ניתן לחידוש מעת לעת באמצעות ליטוש המשטח או מריחת לכה/שמן בהתאם לסוג הגימור המועדף עליכם.
רמת הגימור של משטחי הפרקט מעץ מלא כוללת אחת משתי האפשרויות הבאות: גימור באמצעות שכבת לכה או גימור באמצעות שכבת שמן. ההבדל בין השניים בא לידי ביטוי במרקם ובמראה, כאשר גימור באמצעות לכה מעניקה לפקרט מרקם חלק יותר ומלא ברק ואילו גימור באמצעות שמן מעניקה לפרקט מראה טבעי ומחוספס יותר.

 

פרקטים רב שכבתיים

פרקטים רב שכבתיים הינם פרקטים המורכבים ממספר שכבות עץ שונות. ברוב המקרים, מדובר בשלוש שכבות עץ הכוללות: שכבה עליונה מעץ מלא ושתי שכבות נוספות המיוצרות מתערובת של עץ מלא, נסורת ודבקים. בנוסף, ישנם פרקטים שכבתיים המורכבים משתי שכבות או יותר (לעיתים גם חמש שכבות). בכל המקרים, השכבה העליונה של הפרקט תהיה מיוצרת מעץ מלא.
פרקטים רב שכבתיים הינם פרקטים אותם ניתן להשיג בעלות נמוכה יותר מפרקטים מעץ מלא, אך יחד עם זאת הם נחשבים לפחות איכותיים לטווח הרחוק, וזאת בשל החשש להיפרדות שכבות העץ אחת מהשנייה. בדומה לפרקטים מעץ מלא גם הפרקטים הרב שכבתיים מתאפיינים בבידוד מקסימאלי מפני חום וקור וגם הם מתאפיינים במראה יוקרתי ומרשים בחלל המגורים או העבודה בו הם מוצבים. בדומה לפרקט מעץ מלא, גם הפרקט השכבתי או הרב שכבתי זוכה לרמת גימור באמצעות לכה או שמן.

פרקטים

פרקטים סינטטיים

הסוג השלישי של הפרקטים הנפוצים ביותר בישראל הוא הפרקט הסינטטי הידוע גם בכינויו: פרקט למינציה. פרקטים אלו מיוצרים בעיקר מחומר המכונה: HDF שהוא למעשה לוח עץ המיוצר מסיבי עץ דחוסים, דבר המעניק לפרקט את העמידות הרצויה. על גבי לוחות ה-HDF מונחים הדפסים המחקים את טקסטורת העץ המלא, וזאת הסיבה שהפרקטים הסינטטיים משווקים בישראל תחת ההגדרה: דמוי עץ. מעל שכבת ההדפס המחקה את טקסטורת העץ המלא, מונח ציפוי למינציה המגן על הפרקט מפני חדירת מים.
הפרקט הסינטטי מגיע במבחר מרשים של צבעים, והוא מתאפיין בין היתר במראה אחיד וחלק ועמידות גבוהה לשריטות וכתמי לכלוך נוקשים. כמו כן, פרקט זה נחשב לפרקט היחידי העמיד בפני מים, דבר המאפשר לכם ליהנות מפתרונות חיפוי גם באזורים בהם ישנה לחות גבוהה כגון: חדרי רחצה, אמבטיות ומטבחים.

 

באיזה סוג פרקט הכי מומלץ לעשות שימוש?

בחירת סוג הפרקט הינה פעולה אותה מומלץ לשקלל בהתאם לכל אחד מהפרמטרים הבאים:
• עמידות- פרקטים סינטטיים המיוצרים באופן תעשייתי הינם פרקטים עמידים יותר בפני שריטות ולכלוך נושקה. יחד עם זאת, פרקטים אלו מתאפיינים ברמת שחיקה גבוהה יותר, ולכן תדרשו להחליפם אחת למספר שנים. פרקטים מעץ מלא ופרקטים רב שכבתיים מתאפיינים במראה מרשים אותו ניתן לשמר לאורך שנים באמצעות פעולת ליטוש או חידוש רמת הגימור באמצעות מריחת שכבת לכה או שמן.
• מגע- משטחי פרקט מעץ מלא או פרקטים רב שכבתיים הינם פרקטים “נעימים” יותר למגע ובנוסף הם מתאפיינים ברמת בידוד מקסימאלית בפני חום וקור. יחד עם זאת, הפרקט הסינטטי אף הוא מצטיין ברמת בידוד גבוהה בפני חום וקור אך זאת בהשוואה למשטח המחופה באריחי ריצוף.
• תחזוקה שוטפת- פרקטים סינטטיים הינם נוחים יותר לניקוי ותחזוקה שוטפת וזאת בשל היותם עמידים למים. משטחי הפרקט מעץ מלא הינם משטחים המחייבים אתכם לפעולות תחזוקה מיוחדות כגון: חידוש המשטח אחת למספר שנים באמצעות ליטוש וצביעה.
• עלויות- פרקטים מעץ מלא הינם הפרקטים היקרים ביותר בקטגוריה, וזאת בשל איכויות חומר הגלם ממנו הם מיוצרים. משטחי הפרקט הזולים ביותר בקטגוריה הם משטחי הפרקט הסינטטי ובטווח בינם לבין הפרקטים מעץ מלא ניצבים הפרקטים הרב שכבתיים.
• מבחר- פרקטים סינטטיים המיוצרים באמצעות שכבות מודפסות מגיעים במבחר גדול יותר של צבעים ודגמים, דבר המאפשר לכם לשלב בין ההדפס הנבחר לבין העיצוב הכללי של סביבת המגורים. יחד עם זאת, המראה הטבעי של הפרקטים מעץ מלא או הפרקטים הרב שכבתיים, הינם פרקטים העוברים סוג של “חמצון” לאורך זמן, דבר המשפיע על גוון העץ לאורך שנים. כמו כן, את הפרקט מעץ מלא ניתן לחדש בכל רגע נתון באמצעות פעולת ליטוש וצביעה.

פרקט
פרמטרים נוספים לבחירת סוג הפרקט כוללים את גודל המשטח המיועד לחיפוי, העיצוב הכללי של סביבת המגורים וכדומה. כיום, הפרקטים הסינטטיים דמוי עץ, מאפשרים לכם ליהנות ממשטחי פרקט מרשימים ביופיים המעניקים לכם תחושה כפרית, חמימה ונעימה הזהה לאווירה המושגת באמצעות פרקטים מעץ מלא. בנוסף לבחירת סוג הפרקט, אנו ממליצים לכם להתייחס לאופן הרכבת הפרקט, ובכל המקרים לבחור בצוות מקצועי ומיומן המתמחה בהרכבת משטחי פרקט בסביבת המגורים או העבודה. כיום, במרבית בתי העסק המתמחים בשיווק פרקטים תוכלו ליהנות משירותי הרכבה והתקנה מקצועיים.