מחפשיםעיצוב גינות
?
קחו הצעת מחיר מנבחרת זמן לבנות

או התקשרו לרונה
052-9788411
info@timetobuild.co.il

פנייתכם התקבלה בהצלחה
ניצור עימכם קשר בהקדם!

 

המדריך לעיצוב גינות: כל מה שצריך לדעת על עיצוב גינה

עיצוב גינות הוא תחום מקצועי לכל דבר, וכדאי ורצוי להתייעץ עם איש מקצוע. איש מקצוע מנוסה, המתמחה בתחום יידע לטפל ולעצב גינה בצורה מקצועית והתוצאה תהיה תמיד טובה יותר מעיצוב בשיטת עשה זאת בעצמך. יחד עם זאת, אפשר בהחלט להתנסות בטיפול ועיצוב הגינה באופן עצמאי. לפניכם מדריך קצר שיספק לכם תשתית נהדרת לעיצוב הגינה שלכם, אם אתם בכל זאת בוחרים לעשות זאת לבדכם.

עיצוב גינות

ביצוע תכנון מרחבי

לפני שמתחילים בתהליך עיצוב גינות, יש לבצע תכנון יסודי, במסגרתו אתם מורידים אל הכתב את כל הרצונות והרעיונות שלכם ועושים זאת בצורה מסודרת שניתן לתרגם לאחר מכן לעבודה פרקטית. בשלב התכנון מומלץ לחשוב על חלקי הגינה השונים ולהגדיר איזור ישיבה, איזור מדשאה, איזור צמחייה, איזור כניסה, גן ירק, גינת תבלינים וכל אזור אחר שאתם רוצים לכלול בגינה שלכם. נסו לראות את הגינה המוגמרת בדמיונכם, חשבו אילו אלמנטים של תאורה הייתם רוצים לשלב, מתקני גינה שהייתם רוצים להוסיף וכדומה. בשלב זה כדאי להיעזר כמה שיותר בחומרים מקצועיים, קטלוגים וגלריות שיוכלו לספק לכם רעיונות. כמו כן, בשלב זה חשוב להגדיר את הקווים המנחים של העיצוב כולו ואת הקווים האדומים שאתם לא מוכנים לחצות.

תכנון הצמחייה

תכנון צמחיה הוא מרכיב חשוב מאוד בתהליך של עיצוב גינות ועליו לכלול תכנון יסודי של כל סוגי הצמחים שאמורים להיכלל במרחב הגינה. התכנון צריך לקחת בחשבון משתנים כמו סוג הצמח, כמות מכל סוג, מיקום ופיזור וכדומה, והוא צריך להתבסס על היכרות עם העונתיות של כל צמח, הגוונים שלו, הגודל המקסימלי, ההתאמה שלו לצמחים אחרים, מידת הצפיפות של העלים וכדומה. מידע זה יאפשר לכם לייצר צמחיה שמספקת גם את האסתטיקה הנדרשת וגם פונקציונליות כמו גדר חיה המקיפה את הגינה, עץ צפוף ענפים שישמש כפתרון הצללה טבעי בגינה וכדומה. בשלב זה, מומלץ מאוד להתייעץ עם גנן או איש מקצוע מתאים על מנת לקבל את כל המידע ולהכיר את סוגי הצמחים שיכולים להתאים למשימה  

עיצוב גינות

הכנת שטח הגינה

הכנת השטח הוא השלב בו יש להכין את השטח לקראת הקמת הגינה על פי העיצוב שנקבע. בשלב זה, צריכה להיות בידיכם כבר תכנית עיצוב מפורטת שבה ידוע כל פרט, וכל פעולה שצריך לבצע בתהליך הקמת הגינה. שלב הכנת השטח הוא שלב פרקטי שמחייב הבנה ויכולת, וכמובן חיבור עם אנשי מקצוע טכניים בכל התחומים הנדרשים לביצוע. תחומים אלה כוללים אלמנטים של חפירה, יישור שטח, בניית מפלסים וטרסות, חלוקת השטח בפועל על פי הפרופורציות, התצורות והאגפים בגינה, הקמת תשתיות השקיה, צנרת, חשמל, ניקוז, פיזור אדמה וכו’. באופן עקרוני, יש להתחיל בחלוקת השטח והבאת תוכנית המיתאר על פני השטח בפועל, ולהמשיך בעבודות הבטון, פרגולות וכל המתקנים הקבועים בגינה. לאחר פינוי כל פסולת הבניין, יש להתמקד בהנחת התשתיות הנדרשות, צנרת מים מרכזית, ניקוז, ביוב וחשמל לתאורה, למתקנים ובאופן כללי. בשלב זה יש לפזר את האדמה ולבצע השקיה אינטנסיבית על מנת להנביט עשבים ולהשמיד אותם. כמו כן, יש לבצע טיוב של הקרקע באמצעות שילוב של חומרי דישון בצורה מקצועית ועל פי הנחיות של איש מקצוע המתמחה בתחום של עיצוב גינות.  

גינות

תהליך הקמת מערכות השקיה

בשלב זה, עליכם להתמקד בנושא מערכת ההשקיה על בסיס תשתית הצנרת הכללית שהנחתם בשלב הקודם. תשתית זו צריכה לקחת בחשבון את מיקומה של הצמחייה ואת צורות ההשקיה המתאימות כמו צנרת טפטפות לאזור הצמחייה, צנרת ממטרות בפיזור מתאים במרחב מרבד הדשא וכדומה. בהקמת מערכת ההשקיה יש לקחת בחשבון מספר ברזי שירות, צינור שירות וכמובן ביצוע מדוייק של כל פיזור הצנרת לכל חלקי הגינה תוך שאתם שומרים רזרבות וצנרת חליפית במסגרת הפיזור ברחבי הגינה. תהליך הקמת מערכות ההשקיה הוא תהליך מקצועי הדורש מעורבות של איש מקצוע. יש לבצע את התקנת מערכת ההשקיה בצורה מדוייקת עם סוגי צינורות מתאימים, מגבירי לחץ, מחשב השקיה, ברזים, פיזור מדוייק של ממטרות וכדומה. אם אתם מעוניינים להעניק לגינה שלכם את פתרון ההשקיה האולטימטיבי, כדאי בהחלט שבשלב זה ילווה אתכם איש מקצוע.

שלב השתילה

השלב האחרון בתחום של עיצוב גינות הוא שלב השתילה. בשלב זה עליכם לבצע הזמנה של כל השתילים הדרושים, פיזורם בכל רחבי הגינה בהתאם למיקומים המתאימים המצויינים בתכנית העיצוב, ותחילת ביצוע השתילה. בתהליך זה חשוב להקפיד על עומק הערוגות, המרחק בין הערוגות, תיחום והפרדה של משטח הדשא מהצמחייה שמסביב, הנחת הצנרת המתאימה, הפרושה כבר בשטח, סביב הצמחייה וכדומה.

גינה

עיצוב גינות כתהליך מורכב

כפי שניתן לראות, עיצוב גינות הוא תהליך מורכב הדורש ידע מקצועי ויכולות טכניות מתאימות. המדריך המובא כאן הוא מדריך כללי, המגלם בתוכו אין ספור פרטים מקצועיים הרלוונטיים לכל שלבי התהליך ומתייחסים לאלמנטים של מרחקים, עומק, יחסי תערובת של אדמה, מים ודשן, סוגי צמחייה, יצירת הבדלי גבהים, ביצוע העבודה בשטח וכדומה. אם במהלך קריאת המדריך, הרגשתם שתזדקקו לאיש מקצוע המתמחה בתחומים הרלוונטיים על מנת לבצע את העבודה, שאין לכם שום מושג מקצועי כיצד לבצע אותה בעצמכם, כדאי ומומלץ ללכת אחר תחושות ליבכם ולהתייעץ עם אנשי מקצוע.

איש מקצוע, הדרך הטובה ביותר לעצב גינה

כפי שהומלץ כבר בהתחלה, כדאי לשכור מראש את שירותיו של איש מקצוע המתמחה בתחום של עיצוב גינות, איש מקצוע שיוכל לבצע את כל עבודת העיצוב, התכנון והביצוע בצורה מקצועית, ויוכל אף לזמן את אנשי המקצוע הרלוונטיים ולנהל את התיאום ביניהם. כך תוכלו, בסופו של דבר, לייצר תוצאה אטרקטיבית, יותר מכל מה שניתן להשיג באופן עצמאי וללא הכשרה מקצועית מתאימה, ועל פי עקרונות מקצועיים מובהקים.